Yageo CFR-12JB-52-390K
CFR-12JB-52-390K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JB-52-390K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JB-52-390K.pdf
Availability of CFR-12JB-52-390K
QUANTITY
CFR-12JB-52-390K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JB-52-390K
Internal Part NumberEIS-CFR-12JB-52-390K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JB-52-390K
Related LinksCFR-12JB, CFR-12JB-52-390K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JB-52-390K Details Description
Related parts for CFR-12JB-52-390K
CAP CER 0.39UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN D-SUB SCREWLOCK 4-40 1=50 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.4A 8TDFN datasheet.pdf