Yageo CFR-12JR-52-56K
CFR-12JR-52-56K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JR-52-56K
Brief Description
RES 56K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JR-52-56K.pdf
Availability of CFR-12JR-52-56K
QUANTITY
CFR-12JR-52-56K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JR-52-56K
Internal Part NumberEIS-CFR-12JR-52-56K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JR-52-56K
Related LinksCFR-12J, CFR-12JR-52-56K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JR-52-56K Details Description
Related parts for CFR-12JR-52-56K
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 38POS STR datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 45NS 28DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 20-QSOP datasheet.pdf
TORX KEY L SHAPE T30 7.52" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 220K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 1X48" A VFN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB GREEN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26POS datasheet.pdf