Yageo CFR-12JR-52-6K8
CFR-12JR-52-6K8 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-12JR-52-6K8
Brief Description
RES 6.8K OHM 1/6W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-12JR-52-6K8.pdf
Availability of CFR-12JR-52-6K8
QUANTITY
CFR-12JR-52-6K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-12JR-52-6K8
Internal Part NumberEIS-CFR-12JR-52-6K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.167W, 1/6W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-12JR-52-6K8
Related LinksCFR-12J, CFR-12JR-52-6K8 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-12JR-52-6K8 Details Description
Related parts for CFR-12JR-52-6K8
IC ENCORE MCU FLASH 32K 40DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SO datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
ISP 4PORT ATMEL AVR MCU SPI/JTAG datasheet.pdf
RES 910 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 264W DG HS datasheet.pdf