Yageo CFR-25JB-52-180K
CFR-25JB-52-180K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-180K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-180K.pdf
Availability of CFR-25JB-52-180K
QUANTITY
CFR-25JB-52-180K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-180K
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-180K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-180K
Related LinksCFR-25JB, CFR-25JB-52-180K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-180K Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-180K
PATCHCORD DUAL 3COND GREEN 8FT datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS 10M datasheet.pdf