Yageo CFR-25JB-52-1M3
CFR-25JB-52-1M3 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-1M3
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3M OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-1M3.pdf
Availability of CFR-25JB-52-1M3
QUANTITY
CFR-25JB-52-1M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-1M3
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-1M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-1M3
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-1M3 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-1M3 Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-1M3
IC VOLT DETEC CMOS 2.1V SOT23A-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR SILICON NPN T-1 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.4A 180 MOHM TH datasheet.pdf