Yageo CFR-25JB-52-3R
CFR-25JB-52-3R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-3R
Brief Description
RES 3 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-3R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-3R
QUANTITY
CFR-25JB-52-3R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-3R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-3R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-3R
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-3R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-3R Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-3R
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24CERPACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 2' BNCM TNCF datasheet.pdf
SENSOR PRES 6PSI GAUG 5V SMT datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CABLE PIN datasheet.pdf