Yageo CFR-25JB-52-51R
CFR-25JB-52-51R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-51R
Brief Description
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-51R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-51R
QUANTITY
CFR-25JB-52-51R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-51R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-51R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-51R
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-51R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-51R Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-51R
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PROGR P-P SOT23-5 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf