Yageo CFR-25JB-52-62K
CFR-25JB-52-62K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-62K
Brief Description
RES 62K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-62K.pdf
Availability of CFR-25JB-52-62K
QUANTITY
CFR-25JB-52-62K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-62K
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-62K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-62K
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-62K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-62K Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-62K
RES 3.9K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 121 OHM 1% 10W datasheet.pdf
VHDM/HSD BACKPLANE GUIDE PIN datasheet.pdf
RES 8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf