Yageo CFR-25JB-52-8R2
CFR-25JB-52-8R2 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-8R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-8R2.pdf
Availability of CFR-25JB-52-8R2
QUANTITY
CFR-25JB-52-8R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-8R2
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-8R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JB-52-8R2
Related LinksCFR-25J, CFR-25JB-52-8R2 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JB-52-8R2 Details Description
Related parts for CFR-25JB-52-8R2
CONN HEADER RT/A 3POS .100 30AU datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 700KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENS PROX M8 2MM PNP-NC SHIELD datasheet.pdf
SEMCONN SHLD REC GRND 16CKT datasheet.pdf
FOOT SWITCH 51312099 datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 VT HEADER datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A 6XDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf