Yageo CFR-25JB-52-910R
CFR-25JB-52-910R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JB-52-910R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 910 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JB-52-910R.pdf
Availability of CFR-25JB-52-910R
QUANTITY
CFR-25JB-52-910R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JB-52-910R
Internal Part NumberEIS-CFR-25JB-52-910R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)910
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)