Yageo CFR-25JR-52-1K2
CFR-25JR-52-1K2 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-1K2
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-1K2.pdf
Availability of CFR-25JR-52-1K2
QUANTITY
CFR-25JR-52-1K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-1K2
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-1K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-1K2
Related LinksCFR-25J, CFR-25JR-52-1K2 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-1K2 Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-1K2
IC LED DRIVER 5-CH CMOS 20-SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 800V TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.4"L X 4.33"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO252 datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf