Yageo CFR-25JR-52-91K
CFR-25JR-52-91K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-25JR-52-91K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-25JR-52-91K.pdf
Availability of CFR-25JR-52-91K
QUANTITY
CFR-25JR-52-91K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-25JR-52-91K
Internal Part NumberEIS-CFR-25JR-52-91K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-25JR-52-91K
Related LinksCFR-25J, CFR-25JR-52-91K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-25JR-52-91K Details Description
Related parts for CFR-25JR-52-91K
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
BOX S STEEL 10.24"L X 10.24"W datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf