Yageo CFR-50JB-52-130R
CFR-50JB-52-130R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-130R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-130R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-130R
QUANTITY
CFR-50JB-52-130R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-130R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-130R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-130R
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-130R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-130R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-130R
RES SMD 2.87M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC QUAD RS485 DIFF DVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight 32-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
WBXTHRDRLR SIDXIT 2.0M CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 2.0GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CAP FILM 1.2 UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf