Yageo CFR-50JB-52-1K5
CFR-50JB-52-1K5 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-1K5
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-1K5.pdf
Availability of CFR-50JB-52-1K5
QUANTITY
CFR-50JB-52-1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-1K5
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-1K5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-1K5
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-1K5 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-1K5 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-1K5
OSC XO 1.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 330 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 74POS datasheet.pdf