Yageo CFR-50JB-52-1K8
CFR-50JB-52-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-1K8
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-1K8.pdf
Availability of CFR-50JB-52-1K8
QUANTITY
CFR-50JB-52-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-1K8
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-1K8
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-1K8
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-1K8 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-1K8
RECTIFIER BRIDGE 100V 25A D-63 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFF DVR 3-ST DL L PWR 8XQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
11+11 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
TM3335M020BHBA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf