Yageo CFR-50JB-52-240K
CFR-50JB-52-240K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-240K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-240K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-240K
QUANTITY
CFR-50JB-52-240K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-240K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-240K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-240K
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-240K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-240K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-240K
VARISTOR 61.2V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
DRAWER 16.1X17.4X5.3" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.6A 350 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 14DIP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf