ON Semiconductor MC100H601FNG
MC100H601FNG picture photo
Mfg. Part Number
MC100H601FNG
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC XLATOR 9BIT ECL-TTL 28-PLCC
Datasheet Download
MC100H601FNG.pdf
Availability of MC100H601FNG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MC100H601FNG Order Process
Ship out your order
Specifications of MC100H601FNG
Internal Part NumberEIS-MC100H601FNG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Sept/2009
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 21/Oct/2008
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series100H
PackagingTube
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit9
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalECL
Output SignalTTL
Output TypeTri-State, Non-Inverted
Data Rate-
Operating Temperature0°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package28-PLCC (11.51x11.51)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC100H601FNG
Related LinksMC100H, MC100H601FNG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MC100H601FNG Details Description
Related parts for MC100H601FNG
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 10-32 STEATITE 2" datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf