Yageo CFR-50JB-52-2R4
CFR-50JB-52-2R4 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-2R4
Brief Description
RES 2.4 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-2R4.pdf
Availability of CFR-50JB-52-2R4
QUANTITY
CFR-50JB-52-2R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-2R4
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-2R4
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-2R4
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-2R4 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-2R4 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-2R4
IC REG LDO 1.8V 1A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 20-SOIC datasheet.pdf
RES 2.3 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM9001-AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
LGHT VSN 2 LED EYEWR W 1.5X RDR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf