Yageo CFR-50JB-52-360R
CFR-50JB-52-360R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-360R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-360R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-360R
QUANTITY
CFR-50JB-52-360R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-360R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-360R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)360
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-360R
Related LinksCFR-50JB, CFR-50JB-52-360R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-360R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-360R
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 4POS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CHISEL BENT 30 DEGREE 1.78MM datasheet.pdf
RES SMD 149 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SL VERT SMT HDR 30 SAU 12 CKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 48V datasheet.pdf