Yageo CFR-50JB-52-3K9
CFR-50JB-52-3K9 picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-3K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-3K9.pdf
Availability of CFR-50JB-52-3K9
QUANTITY
CFR-50JB-52-3K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-3K9
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-3K9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-3K9
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-3K9 Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-3K9 Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-3K9
IC REG LDO 5V 0.25A/0.1A 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC 8CH GAMMA-VOLT GEN 20VQFN datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.100 34 POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 20PIN GOLD datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 609FCBGA datasheet.pdf
IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
PNL MNT 12V RED 5MM datasheet.pdf