Yageo CFR-50JB-52-62K
CFR-50JB-52-62K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-62K
Brief Description
RES 62K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-62K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-62K
QUANTITY
CFR-50JB-52-62K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-62K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-62K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-62K
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-62K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-62K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-62K
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.01 OHM 3% 25W datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (A-521-08) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf