Souriau Connection Technology D38999/26JD35HN
D38999/26JD35HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JD35HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26JD35HN.pdf
Availability of D38999/26JD35HN
QUANTITY
D38999/26JD35HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JD35HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JD35HN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JD35HN
Related LinksD38999/, D38999/26JD35HN Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26JD35HN Details Description
Related parts for D38999/26JD35HN
IC REG LDO 3.3V 3A D2PAK datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V INCAND RECT YEL datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MINITK HDR RA SR GP HTP- datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DAC 13BIT DUAL LP SER 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HALL EFFECT SPEED SENSOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf