Yageo CFR-50JB-52-62R
CFR-50JB-52-62R picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-62R
Brief Description
RES 62 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-62R.pdf
Availability of CFR-50JB-52-62R
QUANTITY
CFR-50JB-52-62R Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-62R
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-62R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)62
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-62R
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-62R Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-62R Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-62R
CONN ACC MARKER STRIP PREPRINT datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 109.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC 3V 8-BIT SERIAL A/D 8-DIP datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
VARISTOR 8V 20A 0402 datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf