Yageo CFR-50JB-52-91K
CFR-50JB-52-91K picture photo
Mfg. Part Number
CFR-50JB-52-91K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 91K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CFR-50JB-52-91K.pdf
Availability of CFR-50JB-52-91K
QUANTITY
CFR-50JB-52-91K Order Process
Ship out your order
Specifications of CFR-50JB-52-91K
Internal Part NumberEIS-CFR-50JB-52-91K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)91k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient-350/ +500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CFR-50JB-52-91K
Related LinksCFR-50J, CFR-50JB-52-91K Datasheet, Yageo Distributor
CFR-50JB-52-91K Details Description
Related parts for CFR-50JB-52-91K
CAP CER 10UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 320MW SOD323 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73 datasheet.pdf
OSC XO 28.631MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1 BK 48 IN datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 20PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf