| Internal Part Number | EIS-CFULB455KE4A-B0 | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Filters | |
| Family | Ceramic Filters | |
| Series | CFULB | |
| Packaging | Bulk | |
| Frequency | 455kHz | |
| Impedance | 1.5 kOhm | |
| Bandwidth | 7.5kHz | |
| Insertion Loss | 6dB | |
| Package / Case | Cube, 4-PC Pin | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Height (Max) | 0.260" (6.60mm) | |
| Size / Dimension | 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm) | |