| Internal Part Number | EIS-CG0402MLD-12G | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | ChipGuard® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | - | |
| Varistor Voltage (Typ) | 50V | |
| Varistor Voltage (Max) | - | |
| Current - Surge | - | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | - | |
| Maximum DC Volts | 12VDC | |
| Energy | - | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CG0402MLD-12G | |
| Related Links | CG0402, CG0402MLD-12G Datasheet, Bourns Inc. Distributor | |
 | 640388-4 | CONN HEADER VERT 4POS .156 TIN | datasheet.pdf | |