Cornell Dubilier Electronics CG102U075R3C
CG102U075R3C picture photo
Mfg. Part Number
CG102U075R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 75V SCREW
Datasheet Download
CG102U075R3C.pdf
Availability of CG102U075R3C
QUANTITY
CG102U075R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG102U075R3C
Internal Part NumberEIS-CG102U075R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG102U075R3C
Related LinksCG102U, CG102U075R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG102U075R3C Details Description
Related parts for CG102U075R3C
IC OPAMP GP 2.8MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 32POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDF 5.08 L/F 5 SN GY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 3.6A 24 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf