Littelfuse CG2470LSTR
CG2470LSTR picture photo
Mfg. Part Number
CG2470LSTR
Brief Description
GDT 470V 20KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
CG2470LSTR.pdf
Availability of CG2470LSTR
QUANTITY
CG2470LSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG2470LSTR
Internal Part NumberEIS-CG2470LSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesCG2
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)470V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseAxial Cylinder, Radial SMT Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG2470LSTR
Related LinksCG247, CG2470LSTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG2470LSTR Details Description
Related parts for CG2470LSTR
DIODE ZENER 3.9V 1W DO41 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1880MHZ 0603 datasheet.pdf
T2 TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.3K OHM 5% 10W datasheet.pdf