Cornell Dubilier Electronics CG252U150W4C
CG252U150W4C picture photo
Mfg. Part Number
CG252U150W4C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 150V SCREW
Datasheet Download
CG252U150W4C.pdf
Availability of CG252U150W4C
QUANTITY
CG252U150W4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG252U150W4C
Internal Part NumberEIS-CG252U150W4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG252U150W4C
Related LinksCG252U, CG252U150W4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG252U150W4C Details Description
Related parts for CG252U150W4C
CONN PLUG IDC 24POS .1X.1 DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR BI-DIR 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
SR BTS TT 59 20 ASY datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf