Cornell Dubilier Electronics CG2750U150R2C
CG2750U150R2C picture photo
Mfg. Part Number
CG2750U150R2C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 275UF 150V SCREW
Datasheet Download
CG2750U150R2C.pdf
Availability of CG2750U150R2C
QUANTITY
CG2750U150R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of CG2750U150R2C
Internal Part NumberEIS-CG2750U150R2C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCG
PackagingBulk
Capacitance275µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG2750U150R2C
Related LinksCG2750, CG2750U150R2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CG2750U150R2C Details Description
Related parts for CG2750U150R2C
HEATSHRINK BLACK 3/16IN X 5FT datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 4POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf