Littelfuse CG5230LTR
CG5230LTR picture photo
Mfg. Part Number
CG5230LTR
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 230V 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
CG5230LTR.pdf
Availability of CG5230LTR
QUANTITY
CG5230LTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG5230LTR
Internal Part NumberEIS-CG5230LTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG5
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)230V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG5230LTR
Related LinksCG52, CG5230LTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG5230LTR Details Description
Related parts for CG5230LTR
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 2ND SPEED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf