Littelfuse CG5350LS
CG5350LS picture photo
Mfg. Part Number
CG5350LS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 350V 5KA SURFACE MOUNT
Datasheet Download
CG5350LS.pdf
Availability of CG5350LS
QUANTITY
CG5350LS Order Process
Ship out your order
Specifications of CG5350LS
Internal Part NumberEIS-CG5350LS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG5
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)350V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseAxial Cylinder, Radial SMT Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG5350LS
Related LinksCG53, CG5350LS Datasheet, Littelfuse Distributor
CG5350LS Details Description
Related parts for CG5350LS
IDC CABLE - CKR34G/AE34G/CKR34G datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM HV 8SOIC datasheet.pdf
SSD 48GB SCSI datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 R/A 30 POS datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 300 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP 1.5F 3.6V T/H datasheet.pdf