Littelfuse CG5400LTR
CG5400LTR picture photo
Mfg. Part Number
CG5400LTR
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 400V 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
CG5400LTR.pdf
Availability of CG5400LTR
QUANTITY
CG5400LTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG5400LTR
Internal Part NumberEIS-CG5400LTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG5
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)400V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG5400LTR
Related LinksCG54, CG5400LTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG5400LTR Details Description
Related parts for CG5400LTR
FIXED IND 150UH 2.6A 270 MOHM datasheet.pdf
BATTERY PACK 8.4V 500MAH NIMH datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A DL 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/2.7V 10DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO263-5 datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DISPLAY 8MM RED 1DIGIT CA datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf