Littelfuse CG5400LTR
CG5400LTR picture photo
Mfg. Part Number
CG5400LTR
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 400V 5KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
CG5400LTR.pdf
Availability of CG5400LTR
QUANTITY
CG5400LTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CG5400LTR
Internal Part NumberEIS-CG5400LTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG5
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)400V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG5400LTR
Related LinksCG54, CG5400LTR Datasheet, Littelfuse Distributor
CG5400LTR Details Description
Related parts for CG5400LTR
IC CODEC 24BIT 105DB 24TSSOP datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 12A TO263 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 100POS SMD datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
LENS/HOLDER SNAP HOOKS CREE XP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf