Vishay/Dale RWR80S1051FRB12
RWR80S1051FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S1051FRB12
Brief Description
RES 1.05K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S1051FRB12.pdf
Availability of RWR80S1051FRB12
QUANTITY
RWR80S1051FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S1051FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S1051FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S1051FRB12
Related LinksRWR80S1, RWR80S1051FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S1051FRB12 Details Description
Related parts for RWR80S1051FRB12
CAP TANT 68UF 3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LP LIMIT 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
9 POS HOOD DIE CAST LONG JACK datasheet.pdf
BLADE BANDSAW 14T X93.0 BI M datasheet.pdf
TWEEZERS POINT STRONG OOD 3.54" datasheet.pdf
24 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf