Littelfuse CG5470LNF
CG5470LNF picture photo
Mfg. Part Number
CG5470LNF
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 470V 5KA 470V W/ FAILSAFE
Datasheet Download
CG5470LNF.pdf
Availability of CG5470LNF
QUANTITY
CG5470LNF Order Process
Ship out your order
Specifications of CG5470LNF
Internal Part NumberEIS-CG5470LNF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesCG5
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)470V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting Type-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CG5470LNF
Related LinksCG54, CG5470LNF Datasheet, Littelfuse Distributor
CG5470LNF Details Description
Related parts for CG5470LNF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 3A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
EJECTOR/WIRE STOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 64TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 19K OHM 5% 35W D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf