TDK Corporation CGA2B1X5R1C154M050BC
CGA2B1X5R1C154M050BC picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B1X5R1C154M050BC
Brief Description
CAP CER 0.15UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
CGA2B1X5R1C154M050BC.pdf
Availability of CGA2B1X5R1C154M050BC
QUANTITY
CGA2B1X5R1C154M050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B1X5R1C154M050BC
Internal Part NumberEIS-CGA2B1X5R1C154M050BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B1X5R1C154M050BC
Related LinksCGA2B1X5R1, CGA2B1X5R1C154M050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B1X5R1C154M050BC Details Description
Related parts for CGA2B1X5R1C154M050BC
CRIMP TOOL HDM-20 CONN datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST/NC 16A QC TER datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH CONTACT BLOCK N.C. 10A 60 datasheet.pdf
SHELF FIXED 17.8X17.8X1.3" BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6USMD datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf