TDK Corporation CGA2B2X7R1C333K050BD
CGA2B2X7R1C333K050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X7R1C333K050BD
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X7R1C333K050BD.pdf
Availability of CGA2B2X7R1C333K050BD
QUANTITY
CGA2B2X7R1C333K050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X7R1C333K050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X7R1C333K050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X7R1C333K050BD
Related LinksCGA2B2X7R1, CGA2B2X7R1C333K050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X7R1C333K050BD Details Description
Related parts for CGA2B2X7R1C333K050BD
CONN RECEPT 13POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
HOUSING UPPER FOR PCB TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf