TDK Corporation CGA2B2X7R1H331M050BA
CGA2B2X7R1H331M050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X7R1H331M050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X7R1H331M050BA.pdf
Availability of CGA2B2X7R1H331M050BA
QUANTITY
CGA2B2X7R1H331M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X7R1H331M050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X7R1H331M050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X7R1H331M050BA
Related LinksCGA2B2X7R1, CGA2B2X7R1H331M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X7R1H331M050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X7R1H331M050BA
IC REG LDO 3.3V 80MA SC70 datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 2-INP 6MICROPAK datasheet.pdf
TAPE POLYIMIDE 1/2" X 5YD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC MONO 20QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
CIR 2C 2#0 PIN PLUG datasheet.pdf
BUS STRIP 80 TIE-POINTS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf