TDK Corporation CGA2B2X8R1H221K050BA
CGA2B2X8R1H221K050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X8R1H221K050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X8R1H221K050BA.pdf
Availability of CGA2B2X8R1H221K050BA
QUANTITY
CGA2B2X8R1H221K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X8R1H221K050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X8R1H221K050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X8R1H221K050BA
Related LinksCGA2B2X8R1, CGA2B2X8R1H221K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X8R1H221K050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X8R1H221K050BA
DIODE ZENER 2.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SNGL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV N2800 RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5243 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf