TDK Corporation CGA2B2X8R2A151M050BA
CGA2B2X8R2A151M050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X8R2A151M050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 100V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X8R2A151M050BA.pdf
Availability of CGA2B2X8R2A151M050BA
QUANTITY
CGA2B2X8R2A151M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X8R2A151M050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X8R2A151M050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X8R2A151M050BA
Related LinksCGA2B2X8R2, CGA2B2X8R2A151M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X8R2A151M050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X8R2A151M050BA
IC FLASH 4MBIT 100NS 32DIP datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR MCP3905 datasheet.pdf
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 2POS R/A .100 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 120MA 15 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC OR CTRLR BRIDGE RECT 12MSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
50MM EURO HDR 45D CL ENDS 11CGRN datasheet.pdf