TDK Corporation CGA2B3X5R1E683K050BB
CGA2B3X5R1E683K050BB picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X5R1E683K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X5R1E683K050BB.pdf
Availability of CGA2B3X5R1E683K050BB
QUANTITY
CGA2B3X5R1E683K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X5R1E683K050BB
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X5R1E683K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X5R1E683K050BB
Related LinksCGA2B3X5R1, CGA2B3X5R1E683K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X5R1E683K050BB Details Description
Related parts for CGA2B3X5R1E683K050BB
TRANS NPN/PNP 15V/12V 8MLP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT JUMPSTART WI-I.MX51 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf