TDK Corporation CGA2B3X7R1H153M050BD
CGA2B3X7R1H153M050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X7R1H153M050BD
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X7R1H153M050BD.pdf
Availability of CGA2B3X7R1H153M050BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA2B3X7R1H153M050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X7R1H153M050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X7R1H153M050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X7R1H153M050BD
Related LinksCGA2B3X7R1, CGA2B3X7R1H153M050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X7R1H153M050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X7R1H153M050BD
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC AMP BLUETOOTH 12TSQFN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TERMINAL PRV 8 SW 35X15 RT/WS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf