TDK Corporation CGA2B3X7R1V103M050BB
CGA2B3X7R1V103M050BB picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X7R1V103M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 35V X7R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X7R1V103M050BB.pdf
Availability of CGA2B3X7R1V103M050BB
QUANTITY
CGA2B3X7R1V103M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X7R1V103M050BB
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X7R1V103M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X7R1V103M050BB
Related LinksCGA2B3X7R1, CGA2B3X7R1V103M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X7R1V103M050BB Details Description
Related parts for CGA2B3X7R1V103M050BB
TRANS NPN 80V 0.5A TO-39 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX2057 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
1201 APPLIANCE INLET 7A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 80COND 0.025 BLACK 275' datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.51UF RADIAL datasheet.pdf