TDK Corporation CGA2B3X8R1C333K050BD
CGA2B3X8R1C333K050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X8R1C333K050BD
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X8R1C333K050BD.pdf
Availability of CGA2B3X8R1C333K050BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA2B3X8R1C333K050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X8R1C333K050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X8R1C333K050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X8R1C333K050BD
Related LinksCGA2B3X8R1, CGA2B3X8R1C333K050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X8R1C333K050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X8R1C333K050BD
RES SMD 25.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MOD FEED-THROUGH datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S /33 WHT 36" datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf