TDK Corporation CGA2B3X8R1C333K050BD
CGA2B3X8R1C333K050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X8R1C333K050BD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X8R1C333K050BD.pdf
Availability of CGA2B3X8R1C333K050BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA2B3X8R1C333K050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X8R1C333K050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X8R1C333K050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X8R1C333K050BD
Related LinksCGA2B3X8R1, CGA2B3X8R1C333K050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X8R1C333K050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X8R1C333K050BD
SMD MICROTIP/TEST PROBE 48" RED datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 1.5A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT LOPRO DL 78POS 1MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 155A 536W TO264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
EXTRACT TOOL datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf