TDK Corporation CGA2B3X8R1E153K050BD
CGA2B3X8R1E153K050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X8R1E153K050BD
Brief Description
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X8R1E153K050BD.pdf
Availability of CGA2B3X8R1E153K050BD
QUANTITY
CGA2B3X8R1E153K050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X8R1E153K050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X8R1E153K050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X8R1E153K050BD
Related LinksCGA2B3X8R1, CGA2B3X8R1E153K050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X8R1E153K050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X8R1E153K050BD
IC CHARGER BATTERY LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 8POS 2.54MM datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 112MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 96MC 7.5NS 128PQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 700MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf