TDK Corporation CGA2B3X8R1E153M050BD
CGA2B3X8R1E153M050BD picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B3X8R1E153M050BD
Brief Description
CAP CER 0.015UF 25V X8R 0402
Datasheet Download
CGA2B3X8R1E153M050BD.pdf
Availability of CGA2B3X8R1E153M050BD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CGA2B3X8R1E153M050BD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B3X8R1E153M050BD
Internal Part NumberEIS-CGA2B3X8R1E153M050BD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.50mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B3X8R1E153M050BD
Related LinksCGA2B3X8R1, CGA2B3X8R1E153M050BD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B3X8R1E153M050BD Details Description
Related parts for CGA2B3X8R1E153M050BD
RES 115 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
762 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NC TO-220 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf