TDK Corporation CGA3E1C0G2A103J080AC
CGA3E1C0G2A103J080AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E1C0G2A103J080AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E1C0G2A103J080AC.pdf
Availability of CGA3E1C0G2A103J080AC
QUANTITY
CGA3E1C0G2A103J080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E1C0G2A103J080AC
Internal Part NumberEIS-CGA3E1C0G2A103J080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E1C0G2A103J080AC
Related LinksCGA3E1C0G2, CGA3E1C0G2A103J080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E1C0G2A103J080AC Details Description
Related parts for CGA3E1C0G2A103J080AC
JACK BANA PANEL MT TIN RED datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
IC MC13917 EVB 434MHZ datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 70A 1200V TO-83 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 4750K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 5 POS SMD datasheet.pdf