TDK Corporation CGA3E1X7R0J155K080AC
CGA3E1X7R0J155K080AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E1X7R0J155K080AC
Brief Description
CAP CER 1.5UF 6.3V X7R 0603
Datasheet Download
CGA3E1X7R0J155K080AC.pdf
Availability of CGA3E1X7R0J155K080AC
QUANTITY
CGA3E1X7R0J155K080AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E1X7R0J155K080AC
Internal Part NumberEIS-CGA3E1X7R0J155K080AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E1X7R0J155K080AC
Related LinksCGA3E1X7R0, CGA3E1X7R0J155K080AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E1X7R0J155K080AC Details Description
Related parts for CGA3E1X7R0J155K080AC
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
SENSOR SS HALL EFFECT RATIOMETRC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12VIN 5VOUT 2W datasheet.pdf
RES 68K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf